Jak vlastně vzniká nečistá pleť?
Kůže je velice komplexní útvar, který, velice zhruba řečeno, sestává z pokožky (epidermis) a vaziva, neboli škáry (corium). Vůči vnějšímu prostředí kůži uzavírá tzv. rohová vrstva, která se neustále obnovuje. Odumřelé buňky odpadávají ve formě šupinek a nové buňky putují zespoda na jejich místo. Ve vazivu se nachází mezi jinými i další přídavné orgány, jako jsou potní žlázy a vlasová lůžka – folikuly, ve kterých jsou uchyceny vlasy nebo chloupky a také v nich ústí mazové žlázy. Maz, produkovaný těmito žlázami (sebum) se vlasovým kanálkem dostává na povrch kůže. Obzvláště velké mazové žlázy, produkující také větší množství mazu, se nacházejí v oblasti obličeje, hrudníku a na zádech, tedy přesně v těch oblastech, které jsou obzvláště postiženy uvedenými pleťovými problémy.
Vlastní problém začíná se zvýšenou produkcí mazu určitých mazových žláz, spojenou se slepením rohových buněk v místě vyústění folikulu. Tyto navzájem poměrně pevně spojené rohové buňky uzavřou průchod folikulem a nedovolují volný odtok mazu. Následkem toho je tvoření komedonů a uhříků. Pokud ještě v tomto místě navíc dojde k infikování určitým druhem bakterií, dochází k zanícení postiženého místa. Pojem nečistá pleť je vlastně nedorozumění, protože poruchy funkce pleti nemají příčinu v nedostatečné hygieně.
Proč vlastně dochází k těmto poruchám kožních funkcí a orgánů není plně vyjasněno. Každopádně svou funkci hraje několik faktorů, jako je věk, hormonální funkce, dědičná dispozice, bakterie a individuální sklon k nadprodukci mazu.
Jak účinkuje AHA?
AHA obsahuje kyselinu glykolovou a chlorhexidin. Jeho účinek spočívá v jemném, ale intenzivním sloupávacím efektu. Tím směřuje AHA na příčinu vzniku pleťových problémů: slepené rohové buňky, které znemožňují odtok mazu. AH kyselina rozpouští lepivou substanci, která drží rohové buňky pohromadě, a proto mohou šupiny odumřelých buněk znovu odpadávat. Kožní maz může znovu volně odtékat. Tento efekt je podpořen antibakteriálními a dezinfekčními účinky chlorhexidinu, který za spoluúčinkování AH kyseliny omezuje množení určitých bakterií, které se nacházejí ve vyústění folikulů a které podporují záněty. Působením sloupávacího efektu ovocné kyseliny proniká chlorhexidin do hloubky pleti a tam znásobuje svůj účinek. Současně se redukuje nadprodukce mazu.
Je v tom nějaký háček? Ano, ale pouze v tom, že popsané účinky jsou prokazatelné pouze u AHA kúry s vysokou koncentrací ovocné kyseliny a nelze si je tedy v plné míře aplikovat samostatně doma. Tyto vysoké koncentrace ovocných kyselin patří pouze do rukou odborníků, speciálně vyškolených na aplikaci AHA produktů. Je totiž nezbytně nutná znalost přesné hranice použitelnosti a možností tohoto produktu.
Co to znamená AHA?
Ovocné kyseliny (anglicky alpha hydroxy acids, proto AHA) se vyskytují v přírodních produktech jako jsou např.: jablka, hrušky, citrusové ovoce, víno, cukrová řepa nebo kyselé mléko Kyselina glykolová, která se vyrábí z cukrové řepy, je nejvhodnější pro kosmetické účely, protože má nejmenší molekulu a může nejsnadněji proniknout do kůže. V USA se ovocné kyseliny používají v medicíně již několik let, především u kožních onemocnění a akné. Jejich účinnost na nečistou pleť se osvědčila natolik, že se staly jednou z nejzajímavějších účinných látek v kosmetice posledních let.
V poslední době vícero amerických i evropských vědců prokázalo a doložilo v četných testech: ovocné kyseliny mohou skutečně účinně řešit pleťové problémy a celkově zlepšit obraz pleti, která je po AHA ošetření čistší, vyhlazená a má příjemný, měkký vzhled. Komedony, uhříky a vřídky postupně mizí a odstraní se nepravidelnost zbarvení a zlepší se celkový obraz pleti. Pleť získává znovu zářivý vzhled a působí svěže a čistě.